yemek-yememe-cocuk

Yemek Yeme Konusunda Aşırı Seçici Olan Çocukların Ebeveynleri için Öneriler

Çocuklar belli yaş dönemlerinde yemek seçimi konusunda hiç esnek olmayabiliyor. Bu dönemlerin ebeveynler tarafından nasıl yönetildiği çocuğun yemek yemede aşırı seçici bir tutumda devam edip etmeyeceğini belirliyor.Eğer çocuğunuzun kilosu yaş sınırları arasında ise aşağıdaki önerilere göz atın.

Yapmayın! Çocuğunuzu yemek yemesi için zorlamayın. Onu zorladığınızda doyduğu hissini yok saymış olursunuz. İleri de bu durum yeme bozukluklarına yol açabilir.

Yapmayın! Çocuğunuz sofradaki yemekleri yemek istemediğinde ona özel yemek hazırlamayın. Sofranızda çocuğunuzun sevdiği sağlıklı bir tabak yemek olmasına özen gösterin.

Yapmayın! Yiyecekleri ödül olarak kullanmayın. ‘Mercimeğini yersen bir dilim pasta yiyebilirsin.’ dediğinizde mercimeğin sevilmeyen bir şey olarak altını çizmiş olursunuz.

Yapmayın! Çocuğunuzun tüm gün ufak atıştırmalıklar ile geçirmesine izin vermeyin. Bunun yerine sağlıklı ana ve ara öğünler düzenleyin.

Yapın! Çocuğunuz sağlıklı yiyecekler ve atıştırmalıklar sunun.

Yapın! Çocuğunuza küçük porsiyonlar ile yemek servis edin, bırakın ikincisini kendi alsın/istesin. Bunun için pratik bir yöntem çocuğun yaşı kadar bir yemek kaşığı ölçüsüdür.

Yapın! Çocuğunuz ara öğünlerini atlamasın. Çocuğunuzun midesi ufak olduğunda ana öğünlerde daha az yiyebilir ancak gün içerisinde bol enerjiye ihtiyacı olacaktır. 2-3 saatte bir sağlıklı ara öğünler sunun.

Yapın! Çocuğunuza sağlıklı yeme alışkanlıkları için iyi bir örnek olun.

Yapın! Yemek yeme zamanını keyifli hale getirin, televizyon önünde yemek yeme alışkanlığından vazgeçin. Çocuğunuzu yemek hazırlama aşamalarına dahil edin.

Yapın! Çocuğunuza yeni yiyecekleri denemesi için cesaretlendirin, yeni yiyecekleri sevdiği yiyecekler ile birleştirin.

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz:  www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

ayse-imza

 

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com