anaokulu-dehb

Yeni Araştırmalar: Anaokulu Kayıtları ile DEHB Teşhisi

Yeni Araştırmalar Anaokulu Kayıtlarının İlk Günü Tarihi ile DEHB Teşhisi Arasındaki Bağlantıyı Ortaya Koyuyor

Çarşamba günü yayımlanan yeni bir araştırma anaokulu kayıtlarının ilk günü tamamlanan çocukların dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, yaygın bilinen haliyle DEHB tanısı alma olasılıklarının yüksek olduğunu gösteriyor.

Harvard Tıp Fakültesi araştırmacıları 18 eyaletten, anaokuluna kaydolmaları için 1 Ekim’de 5 yaşına basmış olan çocuklarla veri topladı. Ağustos ayında doğan çocuklar Ekim’de doğan sınıf arkadaşlarına kıyasla 11 ya da 12 ay kadar daha küçük olabiliyorlar.

Sonuçlar, New England Tıp Dergisinde yayınlandı ve Ağustos ayında doğan öğrencilerin Ekim’de doğan sınıf arkadaşlarına kıyasla DEHB tanısı alma olasılıklarının yüzde 34 daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Bu demek oluyor ki okulda yaşı daha küçük olan çocukların DEHB tanısı alma olasılığı artıyor.

Dahası, daha küçük yaşta olan çocukların sınıf arkadaşlarına kıyasla daha uzun süreli ve daha yoğun DEHB tedavisi alma olasılıkları da fazla oluyor. Bu özellikle de araştırmanın yürütücüsü, Harvard Tıp Fakültesinde Sağlık Politikaları profesörü olan Timothy Layton’ı çok şaşırttı.

“Bizim hipotezimiz bu tür vakalarda daha az reçete ve daha az yoğun bir tedavi uygulanacağı yönündeydi,” diyor Layton. “Oysa tam tersi olduğunu gördük. DEHB için hafif tanı ve tedavi almıyorlar. Çok yoğun bir tedavi alıyorlar ki bu oldukça endişe verici.”

2016 yılında CDC’nin yayınladığı bir rapora göre ABD’de yaşayan 2 ila 17 yaşları arasındaki çocukların onda biri, yani 6.1 milyondan fazla çocuk DEHB tanısı almıştır. DEHB tanı oranlaro son yirmi yılda yüzde 40’tan daha fazla artmıştır.

Ancak Layton küçük yaştaki öğrencilerle daha büyük yaştaki sınıf arkadaşları arasındaki normal gelişimsel farkların DEHB tanı kriterleri ile karıştırıldığına inanıyor.

“5 yaşındaki bir çocuk ile 6 yaşındaki bir çocuk arasındaki normal davranış farkı aslında oldukça fazladır,” diye açıklıyor Layton. “Ancak bu muhtemelen [öğretmenlerin] üzerinde düşündüğü bir şey değil. Onlar yalnızca aşağı yukarı aynı yaşta olan bir grup çocuğu gözlemliyor ve sık görülen yaramazlıkları yaşa bağlı çocuk davranışlarındaki normal farklılıklardansa DEHB’ye atfediyorlar.”

Layton bu veriye duyduğu ilginin büyük ölçüde kendi oğlu Soren konusunda yaşadığı endişeden kaynaklandığını söylüyor.

“[Soren]’in beşinci doğum günü geçen yılı anaokulu kayıt tarihine yakındı,” diyor Layton, “biz de onu yazdırmamaya karar verdik. Araştırmaların ağustos ayından önce doğan ce sınıftaki arkadaşlarına göre küçük yaşta olan çocukların gerçekten zahmetli bir mücadele verdiğini gösteren araştırmayı gördük.”

“5 yaşındaki bir çocuk ile 6 yaşındaki bir çocuk arasındaki normal davranış farkı aslında oldukça fazladır.” Timothy Layton, Harvard Tıp Fakültesi

Massachusetts okul bölgelerinin kendi kayıt tarihlerini belirlemelerine izin veriyor. Çoğunluğun kayıt tarihleri 1 Ağustos ile 8 Ekim arasında.

Oğluna DEHB tanısı konulmuş olmasa da Layton, hem küçük çocukların yanlış tanı almasından hem de DEHB’nin bu kadar yoğun tedavilerinin uzun vadede yol açacağı sonuçların yeterince anlaşılmadığından endişeleniyor.

Bu endişeler, DEHB ile mücadele eden bir çocukla yaşamak konusunda birinci elden deyimi olan Meaghan O’Neill’de yankı uyandırıyor olmalı. 12 yaşındaki oğlu Nick üçüncü sınıfa giderken tanı almış .

Bu araştırmanın çocukların nasıl DEHB tanısı aldığı ve davranışlarının öğretmenler ve ebeveynler tarafından nasıl görüldüğü konusunda yeniden değerlendirmeyi teşvik edeceğini umut ettiğini söylüyor.

“Ben şahsen anaokulunun tanı koymak [DEHB] için çok erken bir yaş olduğunu düşünüyorum” diyor O’Neill. “DEHB olabilirmiş gibi görünen belirtiler olsa da enerji dolu olmak, sabit durmayı bilmemek kısmen çocuk olmanın doğasında da olduğu için tam anlamıyla bilemezsiniz.”

Layton buna katılıyor.

“Bizim çalışmamız DEHB tanısının kesin bir bilimle alakası olmadığını kesinlikle ortaya koyuyor” diyor. “Bu tanıyı koymanın daha nesnel yolları olmalıdır özellikle de bu tanı genellikle ilaç tedavisiyle ilişkili olduğu için.”

Layton ayrıca bu yeni endişelerin bir sonucu olarak ebeveynlerin çocuklarını okula kaydetme zamanlarında da bir değişiklik olmasını bekliyor. Daha çok sayıda ebeveynin, eğer çocuklarının doğum günü kayıt tarihinin ilk gününe yakın olan ailelerin çocuklarını bir yıl daha bekletmeye yatkın olacağını düşünüyor.

“Bu şimdiden oluyor. Hatta biz oğlumuzu kaydettirmeyince eğer normal zamanında başlamış olsaydı, sınıftaki bir sonraki en küçük çocuğun doğum günün Mayıs olacağını öğrendik. Görünüşe göre ebeveynler arasında çocuklarının [sınıftaki] en küçük çocuk olmaması bir yarış var.”

Ebeveynler çocuklarının kaydını bir yıl daha bekletmeyi daha sık düşünseler de d

Düşünmeseler de Layton bu verilerin doktorları, ebeveynleri ve öğretmenleri çocukların davranışlarını daha fazla bağlam içinde değerlendirmeye teşvik edeceğini umuyor.

“Benim umudum, ebeveynler odadan içeri girip ‘çocuğumun öğretmeni onun DEHB belirtilerinden bazılarını gösterdiğini söylüyor’ dediğinde doktorun duraklamasıdır” diyor Layton “ve eğer çocuk yazın doğduysa ‘bir dakika’ çocuğun sınıf arkadaşlarına kıyasla yaşını ele alalım’ demesidir.” 

Kaynak: Kari Thompson

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com