Yeni Yapılan Araştırmaya Göre Evcil Hayvanlar Otizmli Çocukların Girişkenliğini Arttırıyor

Otizmli olan ve evcil hayvanlar ile yaşayan çocukların Missouri Üniversitesi’nde yapılan ve Otizm ve Gelişimsel Bozukluklar Dergisinde yayınlanan araştırmaya göre daha girişken oldukları ve diğer sosyal becerilerinin de daha gelişmiş olduğunu ortaya koyuyor.kedi-cocuk

Gretchen Carlisle, otizmli çocukları evcil hayvanı olan ve olmayan olmak üzere sosyal becerilerini karşılaştırmış. Thopmson Otizm Merkezine devam eden 70 ailenin 8 ve 18 yaşları arasında olan otizmli çocukları araştırmaya katılmış. Katılan ailelerin yaklaşık %70’inin evcil köpekleri varken %50’sinin kedileri bulunuyor. Diğer evcil hayvan kategorisinde ise balık, çiftlik hayvanları, tavşan, sürüngenler, kuş ve hatta bir örümcek sahibi olanlar bulunuyor.

Otizmli olan çocuklar tipik olarak sosyal etkileşimde zorlanmalarına rağmen bu çalışmada evcil hayvanlar ile yaşayan çocukların diğer gruba göre kendilerini tanıtmada, soru sormada ve cevap vermede daha girişken oldukları saptanmış.

Evcil hayvanı olan otizmli çocuklar, hayvanları ile dışarı çıktıklarında diğer çocuklar durup onlarla etkileşime geçiyor. Otizmli olan çocuklar ilişki kurmaya direk dahil olmakta kaçınırken, diğer kişilerin hayvanları üzerinden soru sorması durumda cevap verme olasılıkları artıyor. Araştırmanın bir diğer sonucu ise evcil hayvanın aile ile bulunma süresi ile sosyal becerilerin gelişmesi arasında bir orantının olması.

Otizmli çocukların, küçük köpekler ile daha kuvvetli ilişkileri olduğu da belirlenmesine rağmen bu araştırma sadece köpeklerin değil diğer evcil hayvanların da otizmli çocukları olumlu yönde etkilediğini belirtiyor.

Çocuğunuza ve ailenize uygun evcil hayvanı seçmek için öneriler içeren yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com